poslouchat a neodmlouvat
newsletter o věcech, které zajímají pravděpodobně jen mě. o popkultuře, médiích nebo o mormonech.
upozornění. v následujícím vydání pyré letteru se vyskytují hlavně (pop)kulturní díla zkoumající různá zákoutí mormonské církve a jejích více či méně fundamentalistických odnoží. pokud jste dosud podobně jako já potkali mormony leda jako slušné chlapce v obleku před sídlištní základkou v Modřanech, budete možná překvapení, co všechno se v nejúspěšnější americké církvi děje.
hadí proroci
někdy v období kolem zrušení Roe vs. Wade a rozdmýchání diskuze o ženských právech jsem na Netflixu narazila na dokumentární sérii Keep sweet, Pray and obey (česky Modlit se, poslouchat, neodmlouvat). pokud vám přijdou nedávné legislativní zásahy jako poněkud abstraktní, doporučuji si tuhle depresivní sondu do jedné z mormonských fundamentalistických sekt FLDS pustit. paralely s Příběhem služebnice se za ty roky totiž už možná krapet vyčerpaly.
aktuální prorok FLDS (oficiálně Fundamentalistická Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů) Warren Jeffs a jeho předchůdci na kontroverzních a pak překroucených zjeveních zakladatele mormonské církve Josepha Smithe – ano, jde hlavně o princip polygamie – během posledního století vybudovali byznysové impérium, zásobárnu nezletilých nevěst a množírnu v jednom.
tlak na absolutní poslušnost u všech členů sekty má devastující dopady hlavně na dívky. ty se někdy už jako 14leté stávají de facto zbožím, kterým operují nejvyšší představitelé „církve“: pokud jsi poslušný člen FLDS, odvádíš desátky a moc nekveruluješ, tak dostaneš za odměnu další manželku a zvýšíš tak své šance na to, že budeš patřit mezi vyvolené, kteří se během apokalypsy (a ta je vždycky na dohled!) dostanou do ráje. startovní vstupenkou do Zionu jsou totiž minimálně tři manželky. co na tom, že rozdíl mezi novomanželi někdy tvoří i 60 let.
dívky po sňatku obvykle brzy otěhotní, čímž se jejich šance na odchod ze sekty výrazně snižují. nakládání s ženami jako se zbožím má ale následky i pro muže – otcové jsou pasivně i agresivně vydíráni, aby své dcery dali k dispozici „nebeskému manželství“ co nejdřív. FLDS také pobízí své ekonomicky aktivní členy, aby většinu svých výdělků věnovali sektě, výjimkou není ani převedení vlastnictví celých firem. sekta také ze svého okruhu pravidelně vyhání dospívající chlapce. když jedete v polygamně-byznysovém kolečku, nemůžete logicky obsloužit všechny muže v komunitě 16 manželkami, natož jednou. prostě to nevychází.
pokud Keep sweet dosledujete až do konce, nebude se vám hezky spát. jen aby bylo jasno – nekladu rovnítko mezi zákaz potratů a polygamní fundamentalisty. ale pokud se chcete podívat, jak vypadá společnost, kde se z žen stávají prakticky jen stroje na děti a o jejich budoucnosti rozhoduje desítka slizáků, tady máte možnost.
ve jménu nebes
psychopatického hadího člověka Warrena Jeffse teď ale nechme stranou. mě jako typického českého bezvěrce začala fascinovat celá, vlastně celkem krátká, historie mormonské církve, ze které vybujely i tyto sekty a sektičky postavené na středověkých principech.
dobrým vodítkem je kniha Under the Banner of Heaven: A Story of Violent Faith (česky Ve jménu nebes) od Jona Krakauera, který jinak píše hlavně o horolezení a umírání v divočině. tady ale proplétá dva příběhy – detektivku o vyšetřování brutální vraždy mladé ženy a její dcery v mormonské komunitě, a pak dějiny samotné církve.
kniha mimo jiné vysvětluje, jak se kolem hlavního proudu, který představuje největší a nejznámější Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, vyrojilo i několik často vzájemně soupeřících polygamních fundamentalistických sekt – jednou z nich je i výše zmíněná FLDS. právě kolem fundamentalistů se motali i bratři Laffertyové, kteří si motiv k vraždě vlastní příbuzné nechali vnuknout „božím zjevením“. právě osobní zjevení a možnost jakéhosi pokračujícího dialogu s Bohem byly jedním z největších lákadel, kterými si Joseph Smith své následovníky v první polovině 19. století přitáhl (Smith po sérii zjevení anděla Moroniho objevil na kopci Kumorah ve státě New York zlaté desky psané v jakési formě starověké egypštiny, ze kterých přeložil základ svatého písma jeho církve, Knihu Mormonovu ¯\_(ツ)_/¯ ). dnes mají mormonská společenství celosvětově přes 16 milionů následovníků.
Smith je obecně zábavná figura, ale nedalo se mu upřít jisté charisma. nepřetržitá zjevení mu umožnila mormonskou víru průběžně dotvářet (eh eh, manipulovat), ale proroctví, kterým se snažil obhájit svůj polygamní životní styl, bylo na jeho první ženu, spoluvěrce i ostatní Američany trochu moc a postupně se mu stalo osudným – a polygamie se také stala štěpným bodem pro celé hnutí.
Krakauerova „historická reportáž“ to od mormonského mainstreamu i fundamentalistů po vydání schytala za vyobrazování této církve jako násilné. ve společenství dnes existuje mnoho proudů, většinou naprosto mírumilovných, včetně liberálních mormonů nebo lidí, kteří se se mormonskou vírou identifikují pouze kulturně. nicméně ještě ve 20. letech 20. století byla součástí mormonského obřadu Obdarování přísaha, která věřícím přikazovala mstít se za smrt Josepha Smithe, a to až do třetí a čtvrté generace svých dětí. uf.
kniha se nedávno stala předlohou i pro stejnojmenný seriál na FX Hulu s Andrew Garfieldem v hlavní roli.
btw, z rodiny mormonských survivalistů pochází i Tara Westover, autorka memoárů Educated (Vzdělaná), které doporučuju 10/10.
🍒cherry on top
zapomeňte na Pohlreicha, teď se vaří podle Těhotného kuchaře. pan Jarda se svým profilem na TikToku, kde má už 300 tisíc followerů, řeší na problém internetových videoreceptů – většinou trvají 10 minut, když by mohli vše podstatné ukázat do 30 sekund. jen pozor, koření to šíleně boomer zemitými průpovídkami à la Ranní show Evropy 2. ve StandaShow vypráví, proč se v jeho hospodě už nevaří a která forma zahušťování je přijatelná.
Mimoni vystihují podstatu ideálního dělníka. kromě toho, že jsou variabilní a se skvěle hodí na jakýkoliv druh merche (NEdoporučuju dívat se na háčkované spodní prádlo na Etsy), jsou mimoni především skvělá pracovní síla. „jsou standardizovaní, zaměnitelní a nahraditelní a zoufale touží po jakékoliv práci, kterou najdou. navíc nevyžadují zdravotní péči, jsou neúnavní, neměnní a stále připravení pracovat,“ cituje Rebecca Jennings polskou akademičku Justinu Szklarczyk, která o Mimoních napsala celý paper.
konečně vyšlo celé nové album Lizzo a je to asi jediná přijatelná forma, ve které nad formulema o sebelásce neskřípu zubama.
taste of summer. zásadní otázka na závěr pro všechny labužníky. co žvýkáte v létě: 🍉, nebo 🍏?
víc se do tohoto amatérsky religionistického vydání pyréletteru nevejde. budu ráda, když mi napíšete tipy na další sektářský koment nebo tiktokové kuchaře. zatím ahój!