pyré letter

Share this post

zpátky do pokojíčku

pyreletter.substack.com

Discover more from pyré letter

no recipes, just food for thought. jídlo, média a Cardi B.
Continue reading
Sign in

zpátky do pokojíčku

newsletter o věcech, které zajímají pravděpodobně jen mě. o popkultuře, médiích nebo úspěšných influencerech, kteří chtějí zase sedět sami na gauči.

pyré neovládneš
Apr 2, 2023
4
Share this post

zpátky do pokojíčku

pyreletter.substack.com
Share

mediálním (mnohem méně pak uživatelským) éterem se nese téma případného zákazu TikToku. značky a mediální brandy si opatrně připravují půdu pro úprk a úpravu strategie tak, aby svůj specializovaný tým přesměrovali na jinou síť, případně jiný formát. pozornost se zaměřuje pochopitelně i na influencery, kteří si na TikToku díky své kreativitě, osobnosti nebo tématům (nejlépe kombinací všeho) vybudovali vlastní komunitu a také živobytí.

jak ale podotýká taneční a beauty influencerka Cassidy Jacobson, která proti možnosti banu TikToku v USA aktivně vystupuje, „aby měl tvůrce obsahu kolem sebe pevnou komunitu, musí růst napříč platformami, nemůže se soustředit jen na jednu aplikaci“.

generace influencerů, kterým je dnes mezi 20 a 30 lety, tak zažívá už několikátý shift.

  1. pravděpodobně začínali doma v pokojíčku s natáčením videí na YouTube (starší možná ještě zažili blogování, remember that one?)

  2. po pár letech se podle svého tematického zaměření přeorientovali na Instagram nebo Twitch

  3. do toho přišla první podcastová influencerská vlna, kterou v Česku dobře ilustrují třeba podcasty v/blogerek shromážděných kolem Terezy Salte a její agentury Elite Bloggers

  4. paralelně s pandemií začal sílit TikTok (a jeho mutace Reels na Instagramu nebo Youtube Shorts)

reálně nejde všechny kanály spravovat se stejnou intenzitou a frekvencí (záleží samozřejmě i na jejich výnosnosti) a tak tvůrci obsahu začnou časem některé platformy přirozeně utlumovat nebo uspávat, aby je časem možná opět oživili – vida, jak se to může hodit v napjatých tiktokových časech!

o to zajímavější mi přijde aktuální podcastový obrat, který je vidět i na české scéně, jenž by se dal popsat jako „zpátky do pokojíčku“. jde o podcasty více i méně etablovaných influencerů, které už nejsou založené na rozhovorech s hosty nebo dvojicích plkajících moderátorů, ale na individuálních formátech-monolozích, které influenceři natáčejí sami doma.

vlaštovkou byl podcast Aura., který loni začala vydávat jedna z kdysi nejsledovanějších českých teen youtuberek, dnes 23letá Tereza Hodanová (na YT vystupovala jako Teri Blitzen). z Hodanové je dnes influencerka zejména na Instagramu, kde se soustředí na duševní zdraví, seberozvoj, přírodní kosmetiku a celkově životní styl. podcast, ve kterém celkem otevřeně popisuje cesty k tomu, jak být svou vlastní bestie nebo nebát se cestovat sama, během roku vykrystalizoval ve stejnojmenný brand, pod kterým Hodanová nabízí předplatné na HeroHero s exkluzivním obsahem, přednostní přístup k eventům nebo merch. na Instagramu teasuje například ponožky s nápisem In my healed girl era.

terihodanova
A post shared by Tereza Hodanova (@terihodanova)

k předplatitelskému modelu a jednoduchému povídacímu formátu natáčeném v (doslova) v pokojíčku se letos v březnu obrátil i Kovy. v podcastu Log (samotný název vychází ze slova monolog) přiznává, že tvorba na jeho YouTube kanále se postupem času stala někdy až příliš náročnou a „skriptovanou“ a v osobním audioformátu může být více přirozený a experimentovat. v prvním díle Kovy asi nejotevřeněji reflektuje své dospívání, coming out a vztahovou historii. na HeroHero nabízí Kovy i videozáznam podcastu.

kovy_gameballcz
A post shared by Kovy / Karel Kovář (@kovy_gameballcz)

zejména u dívek jsou mono-podcasty zaměřené na duševní zdraví, selfcare a vše, co se skrývá pod pojmem zdraví. „holistický přístup ke zdraví i náhodné polemizování nad všednostmi“ nabízel i podcast Malá od influencerky Bé Hà Nguyen, v podobném duchu se nesou i formáty Pure by Kate, Après Talk nebo call with bestie.

autorky podcastů se místo dávání přesných návodů popisovat i své struggles, pocity vyhoření nebo zdravotní problémy (často se objevuje téma ekzému, akné nebo kondice – o váze se ale nemluví). což ovšem neznamená, že vám nakonec neprozradí svou denní rutinu, naopak.

miniboom žánru by šel možná dostopovat k americké youtuberce Emmě Chamberlain, která si upřímnými videoblogy vydláždila cestu až do nejvyšších pater módní scény – nechybí jako reportérka červeného koberce na prestižním Met Gala nebo v první řadě na přehlídce Louis Vuitton na pařížském Fashion Weeku. a to přesto, nebo právě proto, že na Youtube nebo v mono-podcastu Anything Goes vypráví o svých úzkostech, prdění a o tom, jak si zničila vlasy odbarvením na blond.

ve videoverzi podcastu sedí Chamberlain většinou na gauči zabalená v mikině a dece, bez makeupu a v brýlích. obvykle nechybí obří hrnek kafe její vlastní značky Chamberlain Coffee, ale jinak nic nenapovídá, že tahle 21letá holka je multimilionářka. podcast Anything Goes vychází pravidelně každý týden (na rozdíl od YouTube kanálu, kde se frekvence pohybuje kolem jednoho nového videa měsíčně). podcast nenabízí předplatitelskou verzi, ale od letošního ledna vychází exkluzivně na Spotify.

proč se youtubeři a beauty influencerky zavírají zase v pokojíčku? v něčem se tahle vlna vlastně neliší od dob, kdy výše zmínění tvořili svá první videa na YouTube. spoléhají jen sami na sebe, ale jsou také pány svého času. mono-natáčení vyhovuje introvertnějším povahám a perfekcionistům. v první osobě se také vytváří intimnější vztah s posluchačem/divákem, posiluje se pocit spiklenectví a kamarádství. co je jiné, je větší důraz na otevřenost, upřímnost, zdánlivou zranitelnost. influenceři v podcastech vyprávějí o svých temnějších chvilkách, stránkách i životních chybách, důležitý je důraz na duševní zdraví. vše je ale nadávkované tak, aby jejich životní styl a tvorba byly v něčem stále „aspirační“ – protože předplatitelské modely či osobní brandy.

i když počet nových podcastů ve srovnání pandemickým rokem 2020 loni klesl o 80 %, zájem influencerů o audio dokazuje, že podcasty a kolem nich budovaná (platící) komunita mohou být v rozbouřených dobách nejistého osudu některých sociálních platforem dobrou sázkou. ostatně, novináři, kteří už nemají nervy na neustále osekanější rozpočty tradičních mediálních domů, si dělají poznámky.

Twitter avatar for @R_Bartonicek
Radek Bartoníček @R_Bartonicek
Prosím, můžu se zeptat, zda čtete nějaké novináře na vlastní noze? Jinými slovy, platíte nějakému novináři jako jeho čtenáři za obsah? Můžu se zeptat komu a proč? A můžu se zeptat vás novinářů na vlastní noze, dá se tím uživit? A má to budoucnost? Díky! Ať žije novinařina!
6:25 AM ∙ Apr 1, 2023
148Likes5Retweets
Twitter avatar for @NewsroomCT24
Newsroom ČT24 @NewsroomCT24
Čestmír Strakatý, Michael Rozsypal nebo třeba podcast Kecy a politika – novináři se sólo přesouvají na platformy, kde se k jejich obsahu dostanete až po zaplacení. Jak to funguje a dokáže to tvůrcům dostatečně vydělat? Reportáž přinese dnešní Newsroom.
Image
Image
Image
Image
6:50 AM ∙ Apr 2, 2023
18Likes1Retweet

🍒 cherry on top

  • začala poslední sezona Succession. zatímco mediální profíci i teoretici uslintávají nad nesoudným zadáním trojice nepo sourozenců, aby jejich poradci a designéři vymysleli brand „kde se Substack potkává s MasterClass a Economistem“, kolem postavy křehkého, ambiciózního Kendalla Roye se utvořila trochu nepravděpodobná online komunita dospívajících fanynek. zatímco Pedro Pascal je internet’s sugar daddy, Kendall je jasná babygirl.

    Twitter avatar for @successiongifs
    succession gifs @successiongifs
    Image
    10:31 PM ∙ Mar 27, 2023
    946Likes102Retweets
  • přemýšlím nad tím, jak málo přemýšlím nad AI. jistě, rok 2023 bude rokem AI chatbotů. taky si po večerech občas píšu s ChatGPT, ale výsledky jsou jaksi neuspokojivé a pořád v rovině „volného času“ (když hledám recept na mrkvový dort, nechci syntézu 5 tisíc receptů, ale chci ten nejlepší recept od někoho, koho znám a komu věřím).

    AI nástroje nevyhnutelně rozšíří a v některých případech zcela nahradí obsahové funkce (nejdřív se to dotkne zřejmě reklamy, marketingu, SEO obsahu, média přijdou na řadu vzápětí), nicméně na váze hrozba vs. příležitost se v případě médií mírně kloním k AI jako k příležitosti. 1. AI neshání původní informace, 2. AI obsahu bude všude tuna a novinářský dotek a práce se mohou stát v postfaktické době jistým razítkem. ale čeho, to nevím :)

  • dobrý produkt. F1 TV. o obsesi formulí a restartovaném marketingu nejzbytečnějšího sportu na světě jsem tu psala, nicméně za pozornost stojí i distribuční vehikl, kterým Liberty Media dodává přenosy ze závodů i jednotlivých kokpitů fanouškům. za stovku měsíčně dostanete živáky, předzávodní i pozávodní rozbory, a celkově super informační servis v originálním znění (pro mě tedy plus, ať se na mě poťouchlí čeští a slovenští komentátoři nezlobí).

    Twitter avatar for @FormulaReaction
    F1 Reaction Pictures @FormulaReaction
    My new favourite radio message:
    6:21 PM ∙ Mar 19, 2023
    32,807Likes3,545Retweets

děkuju, že jste věnovali pozornost pyré letteru a dočetli až sem! tipy na gify s Kendallem, dobré produkty a zajímavé pokojíčky pište do komentářů nebo na tento e-mail.

à bientôt!

4
Share this post

zpátky do pokojíčku

pyreletter.substack.com
Share
Comments
Top
New
Community

No posts

Ready for more?

© 2023 pyré neovládneš
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing