ty děcka dnes už nic nevydrží
newsletter o věcech, které zajímají pravděpodobně jen mě. o jídle, médiích nebo o úzkosti z korporátu.
kňourali jste první týden v práci po svátcích? nejste sami. vaši korporátní úzkost ráda v pyré letteru rozeberu s pomocí několika příkladů od mého druhého nejlepšího kamaráda - TikToku. také se pozastavíme nad tech procesem tohoto století. charismatická blonďatá podvodnice Elizabeth Holmes půjde do vězení a ve všech podcastech se řeší, jestli se z toho Silicon Valley poučí (ne), nebo zda to tak schytala, protože byla žena (spíš kvůli tomu byla hodně vidět). a skončíme, jako vždycky, v Japonsku.
když mileniálové musí pracovat
od posledního naťuknutí seznamování se s TikTokem dělám průzkumné pokroky. algoritmus For You Page se mi naučil nutit mix mých nejtemnějších tužeb a zároveň uklidňujících věcí, takže můj feed tvoří hlavně pejsci, uklízení, italské stereotypy a taky hodně narážek na millenial corporate anxiety.
nejznámější účty, které těží z často absurdních korporátních procesů a interakcí pojících se s už dva roky trvajícím home officem, jsou třeba Rod, Loe Whaley nebo Corporate Natalie.
sobecky přiznávám, že než jsem na ně narazila, myslela jsem si, že permanentní úzkostí, že dnes vyhodí zrovna mě, a uklidňujícím brbláním ranních afirmací do kafe trpím jen já.
všechny neurózy zaobalené do humoru se točí kolem tématu nestability v pracovním prostředí. ať jde o narážky na korporátní žargon, nesmyslné předpisy, tabulkami posedlé šéfy nebo známé pravidlo, že když pracujete svědomitě a přesčas, odměnou vám bude leda e-mail s poděkováním a přidělením dalších kompetencí, za které ale pochopitelně nedostanete přidáno - z korporátních tiktokových scének prosakuje nejistota, zda moje pracovní místo bude existovat i za týden, a zároveň pochybnosti, jestli tenhle dusivý a odtržený styl práce od 9 do 5 stojí za to. celé to pěkně analyzuje třeba Angela Lashbrook na svém Mediu.
ze corporate anxiety skečů se stal už samostatný žánr, který si na TikToku vypůjčují i oficiální firemní profily. asi nejroztomilejší je ten od aplikace na učení jazyků DuoLingo, kde se soví maskot Duo prodírá námitkami od právnického oddělení a touží po tom, aby mu konečně odepsala Dua Lipa.
u všudypřítomnosti klíčových slov anxiety, depression a ADHD na sociálních médiích bychom se mohli zastavit někdy příště. normalizace debaty o duševním zdraví je totiž sice fajn, ale má i pár vedlejších účinků.
nehrát genderovou kartu
čtyřměsíční soudní proces s Elizabeth Holmes je u konce. o co jde: tehdy 19letá studentka Stanfordu se v roce 2003 rozhodla z univerzity odejít a vybudovat firmu, která údajně zvládne provést základní zdravotní testy i diagnostiku poměrně závažných nemocí z jedné kapky krve.
z jejího Theranosu ale mnoho nezbylo, zejména díky whistleblowerům a reportérovi Johnu Carreyrou z Wall Street Journal - ukázalo se totiž, že laboratorní stroj přezdívaný Edison toho ve skutečnosti moc neumí a Holmes byla obžalovaná z podvodu investorů (vytahala z nich přes 700 milionů dolarů a valuace firmy v jednu dobu dosahovala 9 miliard dolarů), lékařů a pacientů. porota v pondělí rozhodla, že Holmes je vinna ve 4 z celkem 11 bodů obžaloby, hlavně těch, které se týkají oklamání investorů - za každý hrozí až 20 let vězení.
většina analýz verdiktu se točí kolem dvou otázek. byla Holmes důsledkem vyhrocené startupové kultury v Silicon Valley, tedy obřích investic výměnou za pár vizionářských slibů a hesla fake it till you make it? ano i ne. investoři, tech influenceři a podnikatelé se od Holmes hlasitě distancovali. že by se ale z rychlého vzestupu a pádu Theranosu poučili, se říct nedá. jak podotýká Verge, někteří investoři off record přiznávají, že na due dilligence tráví ještě méně času, než před pár lety. obvinění z podvodů lítají aktuálně mezi elektroautomobilkami. z podvodu je obžalován zakladatel Nikoly, Trevor Milton. Lordstown Motors, Canoo a Lucid Motors jsou vyšetřovány. Muskovy tweety o tom, že vykoupí zpět akcie Tesly za 420 dolarů apod. si také vysloužily pozornost Komise pro kontrolu cenných papírů.
ale na seznamech odsouzených šéfů z podvodu jste našli dosud našli spíš CEO Enronu, Bernieho Madoffa nebo populární televizní kuchařku Marthu Stewart. Elizabeth Holmes je první tech hvězdou Silicon Valley, kterou někdo přistihl u činu a navíc bez čekoholiv hmatelného a fungujícího, na čem svůj byznys naslibovala vystavět.
druhé téma, které se v tech podcastech tento týden otáčí, je, zda byla Holmes jednoduchý cíl, protože byla žena, po které jdou „staří bohatí muži“ (v Theranosu měl přes 100 milionů dolarů zainvestováno třeba Rupert Murdoch).
řekněme, že v první fázi kariéry byla mladá podnikatelka označována jako charismatická - nosila černé roláky po vzoru svého idolu Stevea Jobse, publikum na startupových konferencích si uměla podmanit abnormálně hlubokým hlasem (o kterém se po obžalobě spelukuje, jestli je skutečný, nebo zda se Holmes svůj bariton „naučila“, aby působila zkušeněji).
americká byznysová média z ní do roku 2015 byla nadšená - tak mladá, tak blonďatá, tak chytrá a podle jejího podílu v Theranosu už dolarová miliardářka. girlboss image se ale po prvních článcích Johna Carreyrou začala rychle rozpadat. zaměstnanci ji popisovali jako tajnůstkářskou nátlakovou psychošéfku, na povrch vyplul její vztah s provozním šéfem a prezidentem Theranosu, o 20 let starším investorem Sunnym Balwanim (jeho obžaloba z podvodu teprve přijde na řadu). právě na Balwanim, jeho údajné tyranské povaze a zároveň přílišné důvěřivosti a slabosti klientky se snažila obhajoba během procesu stavět.
aby bylo jasno, Elizabeth Holmes je usvědčená podvodnice a trest si zaslouží. na druhou stranu, její mediální příběh je takové pěkné cvičení, jak se genderová karta dá rychle obrátit nejen v soudním procesu, ale také v podání médií. pro většinu z nich už jen Holmes karikaturou a rysy, které z ní nejprve dělaly atraktivní ženu pro titulku časopisu, jsou teď ty, díky kterým jde bývalá nadějná podnikatelka tak jednoduše nenávidět. však se o ní také chystá film (s Jennifer Lawrence, režíruje Adam McKay) a seriál (s Amandou Seyfried) najednou.
do P.S. by se hodilo také podotknout, že podvod je celkem jednoduše žalovatelný a dokazatelný zločin. procesu se CEO Instagramu, který podle vlastního (!) firemního výzkumu musí vědět, že jeho služba negativně působí na duševní zdraví zejména mladých dívek a donedávna s tím nic nedělal, se zřejmě jen tak nedočkáme.
🍒 cherry on top
nejlepší rýže na světě existuje. japonský rýžový holding Toyo sestavuje balení rýže World’s Best Rice prostřednictvím speciální národní soutěže, kde jsou vzorky od pěstitelů podrobeny ochutnávacímu testu zkušených rýžových someliérů. vzápětí si doporučuju přečíst, či spíše proscrollovat dosud Nevyprávěný příběh sushi v Americe - si říkám, že snowfall je nakonec nejlepší pro tyto blbinky a ne pro závažný reporting.
skoč do zdi. někdo (chráním své zdroje) u nás v redakci založil po vzoru Ester a Josefiny za mě mnohem přínosnější svěřování, aneb co nám někdy chodí do Novinářské pošty. prý pořád „budujme komunity a najímejme audience editory“, ale furt nevím, jak se z tohodle vymotat.
whatsmyname. Apple Watch toho umí hodně, ale pátý pád pořád ne. aneb Šťastný nový rok!
mějte se krásně, děkuju za všechny čtenářské vzkazy, zpětné vazby a šíření dobrého slova o pyré letteru. teď už musím běžet na Spidermana!