nejlepší podzimní seriál pro lepší lidi
newsletter o věcech, které zajímají pravděpodobně jen mě. o popkultuře, médiích nebo o seriálu, který jste asi už dávno viděli. nebo byste měli vidět.
blíží se podzim. dny se krátí, večery se prodlužují a zvou ku četbě knih, pletení, poslechu celebrity podcastů a nějaké té quality TV. u příležitosti nedávného dvacátého výročí od premiéry toho nejlepšího seriálu podle takzvaně lepších lidí nezbývá než se zastavit právě u The Wire.
nejchválenější seriál všech dob je o… korporátu?
fakt, že je The Wire pravidelně vyhlašován za jeden z nejlepších seriálů 21. století (naposledy třeba podle BBC) a pravděpodobně o něm v podobném duchu rozjímá i jeden z vašich kamarádů pravidelně v hospodě, neumenšuje míru jisté počáteční investice, kterou mu jako divák ze začátku musíte věnovat.
v rozporu s jedním mým neuváženým tweetem to zcela jistě není seriál k žehlení. britský publicista Charlie Brooker, mimo jiné tvůrce dystopie Black Mirror a jakýsi neoficiální mluvčí všech fanoušků The Wire na ostrovech, pro The Guardian napsal jednoduchý návod pro diváky, kteří k této show od HBO sedají poprvé:
buďte trpěliví
soustřeďte se, ale nezasekávejte se na detailech
připravte se, že tímhle seriálem budete posedlí
On the face of it, it's a show about police and drug dealers in contemporary Baltimore - but that's a woefully simplistic description. Stick with it, and by the time you get to season four you'll realise that when co-creator David Simon describes it as a "treatise on the death of America", it's not empty hyperbole. By some margin, this is the most ambitious, complex drama serial ever created.
překážek je před vámi na začátku více. neskutečné množství postav, které se objevují a zase ustupují do pozadí, k tomu specifický baltimorský přízvuk, policejní hantýrka i street slang. navíc můžete přičíst komplikované fungování dvou hlavních organizací, které proti sobě v průběhu 60 epizod stojí – policejního sboru a drogové distribuční sítě.
vše se odehrává na pozadí totálně dysfunkčního Baltimoru. slovy jednoho ze spoluautorů seriálu Davida Simona: „tohle není město pro turisty“.
The Wire se dá na první pohled zařadit do žánru cop show, o přestřelky, zatýkačky a razie tu vskutku není nouze. ale tak jednoduché to není, antagonismy jako „hodní a zlí“ můžete rovnou odložit stranou. téměř žádná z pěti sérií nekončí jasnou katarzí a vítězstvím strany práva a pořádku. úspěchy policie jsou i s maximálním vypětím vždy tak trochu polovičaté. to samé platí pro stranu ulice, kde si dealeři si rozdělí doživotní i lehčí tresty, zatímco kingpin si uchrání alespoň kousek písečku (nebo peněz).
v obou organizacích se vyskytují sympatičtější i totálně hrozivé osobnosti na všech úrovních vedení. lidé talentovaní, kteří svou prací žijí i na úkor rodinného života, ti, kteří už jen odpočítávají dny do důchodu, i pěšáci v meziprostoru, kteří čekají na svou další velkou šanci. šéfové-magoři, šéfové-operativci i umírnění moudří bardové, co už něco zažili. policejní i drogová organizace jsou řízené naprosto jasným řetězcem velení, jehož porušení může někdy přinést potřebný posun, ale taky kázeňský trest.
není nakonec The Wire seriál o… korporátech?
autoři série David Simon a Ed Burns (původní profesí novinář a polda v Baltimoru) se v podcastu věnovanému sérii shodují, že pojítkem všech dějových linek je selhání veřejných politik, sled „rozhodnutí a řízení, které vytvářejí systém, ve kterém policejní práce nefunguje“.
jasně, místo policejní práce byste si v klidu mohli dosadit svůj obor, tady ale vstupuje do hry ještě více proměnných. politické vedení, instituce, média, školství, odbory. The Wire se stal kultem snad právě proto, že jde o někdy těžkopádnou, ale stále kupředu se šinoucí nákladní loď, která v podpalubí zachycuje společnost jako celek.
každopádně, vidět byste ho měli i bez potřeby hloubání nad korupcí, chamtivostí a úpadkem lidského společenství. už jen proto, abyste mohli být ta/ten, kdo v hospodě řekne: cože?! ty jsi ještě neviděl The Wire? to musíš, vždyť to je nejlepší seriál ever!
celebrity podcasty se (ne)vyplácí
Spotify si dělá jméno na podcastové scéně mimo jiné obřími investicemi do hvězdných jmen.
v minulých týdnech jsme si konečně mohli poslechnout premiéru podcastu Meghan Markle Archetypes with Meghan, ve kterém vévodkyně ze Sussexu zpovídá další slavné osobnosti a společně se pokouší „rozebírat společenské nálepky, které se pokouší držet ženy zpátky“.
dosud se v podcastovém kanálu bývalých členů královské rodiny objevil jediný díl – vánoční speciál na konci roku 2020 – a pak dlouho nic. Archetypes je první regulérní podcast, který se Spotify ze Sussexových po třech letech od uzavření smlouvy podařilo vydolovat. podcast se v USA, Velké Británii a Kanadě aktuálně pohybuje na 1. nebo 2. příčce hitparád, takže se může zdát, že v podcastové divizi Spotify jsou spokojení.
na celém podcastovém projektu vévodkyně Meghan nejsou ani tolik zajímavé rozhovory se Serenou Williams, akademičkou Laurou Kray nebo Mariah Carey, ale spíš cenovka – Spotify produkční společnosti Archewell (zahrnuje jak charitativní, tak produkční divizi pro aktivity Sussexových) zaplatilo v prosinci 2020 25 milionů dolarů. to jsou pro streamovací službu spíše drobné. do podcastů dosud investovala přes 1 miliardu dolarů, z toho 200 milionů zaplatila za „kontroverzní“ (hehe) Joe Rogan Show. 60 milionů pak stál podcast Call Her Daddy, taková mileniálská verze Sexu ve městě.
dalším důvodem ke spokojenosti Spotify může být skutečnost, že Meghan dodala „alespoň něco“. z dalších exkluzivních dealů s Kim Kardashian, která plánovala podcast o trestních řízeních a vězeňském systému, nebo režisérkou Avou DuVernay, nevzešlo nic.
ze Spotify přitom další jedno velké jméno odchází – Barack a Michelle Obamovi smlouvu se švédským gigantem neprodloužili a přesouvají se pod hlavičkou produkční společnosti Higher Ground na službu Audible, která patří Amazonu. jedním z kritérií byla mimo jiné přitom širší dostupnost obsahu (Spotify vyžaduje exkluzivitu). co je zajímavé, Obamovi za téměř stejnou dobu v porovnání se Sussexovým odvedli mnohem větší kus práce (to samé platí i pro Netflix, kde mají obě manželské dvojice další kontrakty).
úspěšnost strategie „investujeme do velkých zavedených podcastů, celebrit a politických jmen“ tak zatím Spotify vychází přibližně 50:50. s celebritami jsou problémy, ostatně jako s Joe Roganem a jeho výpady do dezinfa v době covidové. Daniel Ek a šéfka obsahu Spotify Dawn Ostroff vidí v podcastech 20miliardovou příležitost, ale příjmy z podcastové reklamy loni činily zatím „pouhých“ 215 milionů dolarů.
jak podotkl Lucas Shaw ve svém super newsletteru Screentime letos v lednu, v anglosaském podcastovém světě se i přes obří investice dlouho neobjevil nový podcastový hit. každý nový pořad to má s hledáním věrného publika čím dál těžší, nabídka je sytá a času mají posluchači pořád stejně. a univerzální recept na úspěšný podcast zkrátka neexistuje…
None of the 10 most popular podcasts in the U.S. last year debuted in the last couple years, according to Edison Research. They are an average of more than 7 years old, and three of the top five are more than a decade old. (“The Joe Rogan Experience,” “This American Life” and “Stuff You Should Know.”) Only a few podcasts in the top 50 (“SmartLess,” “The Michelle Obama Podcast,” “Frenemies”) are less than two years old. And none of them are in the top 25.
_______
🍒 cherry on top
nejlepší využití cuket. asi jsem propásla tu fázi nejvyššího cuketového zoufalství, ale kdybyste přesto měli doma ještě pár kousků a nevěděli, co s nimi, doporučuju cuketové těstoviny podle Stanleyho Tucciho. lahodné.
Enable 3rd party cookies or use another browser
zamýšlím se. proč mě přestaly bavit dokumenty o jídle? Chef’s Table už jen solí ten stejný koncept po stopadesáté. ve středu má premiéru například speciálka o pizze. už asi nemám kapacitu na další story dojemnou typu „umřel mi brácha, přišla jsem o nohu, ale věděla jsem, že musím dělat pizzu. je to víc než jen rajčata a rozteklý sýr, je to umění!“ stal se ze mě cynik? přestaly mě bavit příběhy o jídle? přestal mě bavit Netflix? P.S. Gabriele Bonci je samozřejmě idol, o tom není diskuse.
we stan ČT. všichni novináři vám řeknou, že nejlepší TikTok má Washington Post, ale mé srdce patří profilu ČT. give that girl a raise!
Tiktok failed to load.
Enable 3rd party cookies or use another browser
více se do pyréletteru nevejde, musíte si zase počkat měsíc (nebo déle?). budu ráda, když dáte vědět, jak to máte s The Wire a jestli vás pořád dojímá Chef’s Table. mějte se krásně!