Kardashianky na okruhu
newsletter o věcech, které zajímají pravděpodobně jen mě. o popkultuře, médiích nebo o tom, jakými ideály nás naprogramovala Jane Austenová.
pyré letter pokračuje v otřesné vydavatelské frekvenci, ale pokračuje. tentokrát se probírám dvěma streamovacími hity posledních měsíců - formulí reality show Drive to Survive a další sérií Bridgertonových, která reprogramovala hlavního hrdinu do pana Darcyho. chtělo by se říct, že je to takové vydání „pro ni a pro něj“, ale přiznejme si, že Anthony Bridgerton i Toto Wolff jsou idolové pansexuální (ověřeno u několika zdrojů).
paničky z Monaka
musím přiznat, že málokterým sportem skrytě pohrdám a zároveň se tetelím tolik jako Formulí 1. v naší rodině ji každou neděli na chalupě nábožně sledoval prastrýc Pepík. moc jsem nechápala, proč se dívá dvě hodiny na to, jak jede 20 řvoucích aut pořád dokola. navíc on hrozně křičí, i když mluví normálně, takže když jsem se ho zeptala, kdo vede, řval ještě víc, aby překřičel už tak hlasitý přenos.
i já se jako velká část pasivních fanoušků Formule 1 v posledních letech pravidelně nabriefuju sérií Drive to Survive na Netflixu, abych po následující sezonu mohla po očku sledovat mistrovství, posmívat se Verstappenovi a do toho občas tweetovat formulová moudra.
Liberty Media, americká mediální skupina, která v roce 2016 celý formulový cirkus odkoupila za 8 miliard dolarů, podepsala smlouvu s Netflixem v roce před čtyřmi lety. a byl to chytrý tah. pravidelný pohled do paddocku totiž přinesl prakticky marketingový restart celého sportu. nejenom že Drive to Survive oživil zájem o Formuli 1 u lidí, kteří na ni z nějakého důvodu dříve zanevřeli, ale také k ní přivedl řadu nových fanoušků, kteří se závody seznámili až prostřednictvím sportovního dokumentu natočeného ve špičkové produkci tak, jak to Netflix umí (když se mu chce).
co měl být původně jen vhled do zákulisí týmu Red Bull Racing, se nakonec přerodilo v jakousi reality show, do které se postupně zapojilo všech deset týmů. ne všichni jezdci se natáčení účastní, ostatně v poslední sérii citelně chybí už zmíněný mistr světa Max Verstappen, který tu je vykreslený jako arogantní a zároveň soustředěný fracek bez úcty ke starším Lewisu Hamiltonovi.
producenti se i proto rozhodli čtvrtou sérii vystavět na týmových střetech dvou největších rivalů. proti sobě stojí charismatický šéf stabilně nejlepší stáje-Mercedesu jménem Toto Wolff, a provokatér Christian Horner, který vede Red Bull. oba svou úlohu v této sezoně pochopili velmi dobře a přitlačili na velkohubých prohlášeních, dramatickém bouchání do komunikačního pultíku a rozbíjení sluchátek a také na shady grimasách, za které by se nestyděly ani sestry Kardashianovy.
do čtvrté série jsou tentokrát v mnohem větší míře povolány i manželky obou šéfů a zapojeny ukázky idylického rodinného života. Horner nasazuje popkulturně větší kalibr, protože jeho trophy wife Geri je bývalá Spice Girl, která to s kamerou umí velmi dobře. v jejich sídle v Oxfordshiru tak s manžely vyrazíme na projížďku na koních, kde Geri zavtipkuje, že Hornerův kůň jí povahově připomíná Valtteriho Bottase z konkurenčního Mercedesu, na což manžel odsekne, že na Bottasovi rozhodně nejezdí.
někdy je důraz na propojení rodinné pohody a světa Formule 1 až absurdní, třeba když se Christian Horner ptá svých dětí, co si přály, když sfoukávali pampelišku. tatínek je poněkud zklamaný, když nezazní jediná přijatelná odpověď: „aby vyhrál Max“.
domácnost Wolffových je oproti tomu úspěšnější v automobilovém-manažerském aspektu. manželka Tota Susie Wolffová je jednou z mála žen, které se závodů Formule 1 účastnily jako závodnice, a sama šéfuje monacké stáji Venturi Racing v sérii elektrických monopostů Formula E.
škoda, že to v netflixovém vesmíru nic neznamená a Susie tak ve čtvrté sérii plní roli chápavé manželky, která je vždy nablízku, ale zároveň tak trochu stranou. co mají Wolff i Horner společné – oba tvrdí, že rodina je pro ně nadevše, ale zároveň jsou (minimálně před kamerami) totálně pohlcení špičkováním a pliváním po konkurenci.
celá série tak mnohem víc než dokument ze sportovního zákulisí připomíná uměle dramatickou reality show po vzoru americké franšízy Real Housewives (Paničky), kde po sobě štěkají bohaté ženušky byznysmenů lokálního významu a při tom předstírají, že jsou kamarádky.
ačkoliv se v Drive to Survive neustále mluví o sportu a nutných obětech, které jsou mu kladeny na oltář, série nakonec vyvolává dojem, že je Formule 1 spíš než světem sportovců vesmírem velmi bohatých a někdy i nebezpečných lidí (doporučuju epizodu o otci a synovi Mazepinových regulérně vyhrožujících „vlastní“ stáji Haas), kteří si hrají s autíčky. ale pořád je to strašná zábava.
P. S. aktuálně probíhají sezona F1 je už samozřejmě rozehraná zase úplně jinak. dobrý studijní úvod do technologických změn, které letos zamíchaly pořadím a celkově přinášejí mnohem víc vzrůša do závodů, nabízí tady Stopáž s komentátorem F1 Tomášem Richterem.
opravdu chceme pana Darcyho?
druhou řadu seriálu Bridgerton jste pravděpodobně viděli, nebo o ní minimálně slyšeli. nejsledovanější série Netflixu v angličtině tentokrát přesunula pozornost na dalšího z klanu Bridgertonových, nejstaršího syna a de iure hlavy rodu, vikomta Anthonyho.
ano, v druhé řadě je mnohem méně nahých zadků a obecně sexu, na kterém je série vycházející z knih Julie Quinn zasazených do alternativní regentské éry, kde neexistuje rasismus, postavená. nicméně vzájemná chemie mezi Indkou Kate Sharma a vikomtem Anthonym, příjemně vykradená z Pýchy a předsudku, funguje.
tvůrci tvrdohlavého Anthonyho dokonce nechají v jedné scéně spadnout do rybníčku, aby se mohl vyškrábat břeh s připláclou průhlednou košilí stejně, jako Colin Firth v devadesátkové adaptaci austenovské klasiky od BBC.
I couldn’t help, but wonder: proč je pan Darcy pořád tím idolem, ke kterému se knižně i filmově autoři rom-comů neustále odkazují? Anthony Bridgerton a pan Darcy jsou totiž objektivně vzato zkrátka trochu kreténi.
emocionálně nedostupní, arogantní, sem tam házející mizogynní hlášky, neustále obviňující druhou stranu z tvrdohlavosti/pokoušení, nechutně bohatí, drama queens, kteří vás vyghostují, aby se zase mohli odněkud vynořit a vyvalit na vás své „city“.
článek Anny Breslaw připomíná, že kouzlo pana Darcyho pro čtenářky Pýchy a předsudku dlouho spočívalo v tom, že je do Elizabeth Bennetové zamilovaný i přes její nižší původ. sociální rozdíly samozřejmě přetrvávají, ale vztahové překážky v dnešní západní společnosti nejsou rozhodně tak kastovní a hmatatelné jako v 18. a 19. století.
co tak z idolu pana Darcyho zbývá dnes?
The key to the endurance of the Mr. Darcy archetype is one that's evolved into a modern-day female dating ritual: This idea of winning over a man, that no male affection is real until you have earned it. Until then, he will find you "tolerable; but not handsome enough to tempt [him]."
autorka Cosmopolitanu tedy radí neztrácet moc času s kretény, protože je dost dobře možné, že jejich hodné a zranitelné já prostě na rozdíl od Bridgertonových a Pýchy a předsudku nevyleze na povrch nikdy.
p.s. jak Bridgertonovi naopak schémata červené knihovny narušují, zajímavě naťuknul Daniel Zeman.
🍒 cherry on top
„se už na to nemůžu koukat.“ Netflixu poprvé v novodobé historii klesl počet předplatitelů a televize CNN zarazila svou novou platformu CNN+ ani ne měsíc po startu. zlatá streamovací horečka se blíží ke konci, trh se bude konsolidovat.
odbočka k mediálním byznys modelům. Le Monde spustil svou mezinárodní verzi, spočívá v překladu vybraných článků do angličtiny. kolik globálních značek se takto může uživit? a vzpomínáte ještě na bývalého mediálního pundita New York Times Bena Smithe a jeho nový projekt globálního média? jmenovat se bude Semafor.
slovo do pranice. má někdo doopravdy rád wrapy? ne burrito, ne kebab zabalený v laffa chlebu, ale studené rozmáčené tortilly s krájeným sýrem a šunkou. Eater.com teorii mýtického „milovníka wrapu“ podrobil důkladné analýze a dochází k tomu, že nemůže existovat.
zopakovat si základy. poslední dva týdny jsem viděla víc lidí než za poslední dva roky, a mám pocit, že by se to třeba mohlo někomu taky hodit: jak si oprášit social skills potom, co covid už jakoby skončil. prý nejde jen o to mít po ruce co nejlepší icebreaker, ale naučit se s kamarády taky znovu společně mlčet.
sparťanská mantra do dalšího týdne: pochval se sám, nikdo jiný to za tebe neudělá 👇.
omlouvám se opět za dlouhou pauzu, ale vy jste to jistě i bez přísunu pyré letteru zvládali skvěle. tipy na rom-comy bez pana Darcyho a výsledky letošní F1 sezony pište prosím do komentářů.
a já se budu těšit brzy zas!