holčičí sny o práci, edice 2021
newsletter o věcech, které zajímají pravděpodobně jen mě. o jídle, médiích nebo o tom, co přijde po zhroucených girlboss ideálech.
girlboss étos v holčičím světě střídá sen o zpomalení a nezávislosti. být Miranda Priestly nebo Sophia Amoruso a obrazně drtit chlapům v zasedačkách koule je out. mít malý „hodný“ byznys, který vám nesežere 12 hodin denně, ale zajistí vám, haha, slušný pasivní příjem, je in. do pyré letteru jsem vybrala dva příklady, které mě poslední dobou zaujaly.
budeme u toho meditovat a magnetizovat energii. a taky si zazpíváme.
Miss Excel
Kat Norton je excelová influencerka. na Instagramu a TikToku její excelové tipy a hacky na účtu miss.excel sleduje přes 1 milion lidí, kteří skončili u =AVERAGE(A1:A20). Kat zasazuje své rady do populárních žánrů a formátů, které na platformách zrovna jedou, takže když vám vysvětluje, jak si vyčistit tabulku pomocí jedné klávesové zkratky nebo rozdělit fakturační údaje ve formátu DZ-14000045257 do dvou buněk zvlášť, většinou u toho tancuje nebo rozehraje skeč s otravným šéfem.
na rozdíl od řady influencerů ale Kat neživí spolupráce se značkami a sponzorované posty. její aktivity na sociálních sítích fungují jako marketing na její excelový online kurz, The Excelator (docela mám chuť si ho koupit :), který jí údajně zajišťuje příjem až 100 tisíc dolarů denně. a s tím vším začala teprve v červnu 2020. natáčí se na iPhone, používá celkem běžné aplikace na stříhání videí, o svůj byznys se stará sama a když nepřipravuje nové kurzy, pracuje přibližně 15 hodin týdně.
Kat svůj byznysový příběh vypráví v aktuálním vydání podcastu Decoder, kde v jednu chvíli moderátora Nilaye Patela naprosto vykolejí, když vysvětluje, že svůj byznys postavila tak rychle díky práci se svou vnitřní energií a manifestacemi.
The way I run and structure my business is through energetics. I get my energy to a place where my presence is truly magnetic and I will get visions of what will go viral. Then I run to my computer and I make those ideas because essentially social media content is straight-up energy transmissions. You’re receiving my energy through the phone.
je trochu roztomilé poslouchat, jak se moderátor podcastu o technologiích a inovacích nedokáže chvíli popasovat s tím, že odbornice na asi nejracionálnější korporátní software jako recept na budování značky uvádí meditaci a pilování schopnosti na své followery působit „magneticky“.
Patel na druhou stranu nedávno dělal interview třeba s šéfem Patreonu Jackem Contem, který zase prohlašuje: Don’t worry about money. That comes after you have an audience, which comes after you learn how to make beautiful things. v Silicon Valley se cvičí jóga, najímají duchovní mentoři, chodí na ketaminové terapie a vše se monitoruje přes Oura Ring. kolem Stevea Jobse a jeho náklonnosti k zen buddhismu se točí velká část Apple mýtu. fakt je tak divné, že je v roce 2021 mladá úspěšná podnikatelka trochu ezo?
Sex Education v arabském světě
na tenhle podnikatelský příběh jsem natrefila v newsletteru od Courier, londýnského časopisu o/pro malé podnikatele v kreativním nebo rukodělném byznysu, který mimochodem doporučuju.
Nour Emam je dula a odbornice na sexuální výchovu, která si na TikToku a Instagramu od ledna 2020 vybudovala komunitu 1,5 milionu, převážně, followerek. Egypťanka prostřednictvím informativních stories, Q&A a skečů pod nickem Mother Being předává zásadní informace o sexuálním, gynekologickém a poporodním zdraví, které většina žen v arabském světě v rodině ani ve škole neobdržela a když už, rozhodně ne tak přátelskou, důvěryhodnou a zároveň přímou formou, jako to dělá Nour.
kromě toho nabízí Mother Being také tři kurzy v arabštině po Zoomu, které stojí od 38 to 76 dolarů - zatím jimi prošlo 2000 zákaznic, přičemž 30 % z nich se přihlásilo na další kurz.
není to propracovaný femtech startup, spíš reakce na poptávku po sexuálním vzdělávání, které v regionu téměř neexistuje, případně je prošpikované eufemismy, dezinformacemi nebo hůř, kulturou viny a hanby.
‘We're tackling issues that are very sensitive, so it was important to make the company very human,’ Nour says. ‘People trust people, not brands, and I think that's our edge: we're built on human connection, on empathy and with a very clear goal that users feel seen and heard and validated.’
🍒 cherry on top
taky nerozumíte filmovým dialogům? pokud jste jakože solid angličtináři a přesto máte pocit, že v posledních letech u filmů přestáváte rozumět (dobře slyšet), tak dobrá zpráva: chyba není ve vás. blbá zpráva: je to záměr. jeden příklad za všechny: Tenet. (ale faktorů je víc, hrozně zajímavé čtení!)
nejlepší a nejpopulárnější podcasty roku 2021 podle Applu. upřímně, dávám to sem jen proto, protože po všech štrapacích a fuckupech s Apple Podcasts v tomto roce mi vydání vlastního žebříčku přijde od Applu jako neskutečná drzost.
připravuju: balíčky pro ženy bez domova, které pak rozdá Jako doma. mrkněte na seznam, jestli se vám doma něco stejně neválí, doplňte rychlým nákupem v DMku a vánoční radost je zaručena!
zpívám si: v pátek jsem domů přišla s broukem v hlavě, kterého jsem pomocí trochu trapnýho přezpívání do Shazamu po pěti pokusech identifikovala jako Dirty Work od Steely Dan. verze od Pointer Sisters je ještě lepší. rezervuji si jako znělku svého sitcomu. ano, v minulém životě jsem byla asi něco jako Kenny Rodgers.
děkuji věrným čtenářům pyré letteru za milé (slovy: dvě) mailové reakce a vítám nové! pokud se vám líbil, sdílejte, šiřte slovo, odebírejte. brzy na viděnou.