euro summer is over
newsletter o věcech, které pravděpodobně zajímají jen mě. o popkultuře, médiích nebo sdílení, kolik vyděláváte peněz na internetu.
nekonečné léto Victorie Paris
ani splendid září nedokázalo zbrzdit váhavý odchod léta. ještě předtím, než poslední nostalgické záchvěvy smete nikdy nekončící déšť, šedo a bahnitá břečka, nastává ten správný čas rozjímat nad naším on-and-off vztahem s nejvíc romantickým, ale také přepjatým ročním obdobím, které provázejí bakchanálie, spálená slaná kůže a nadbytečné pivní kalorie.
jestli je nějaká internetová persona, která nejvíc vystihuje léto a pojem euro summer, je to 24letá influencerka Victoria Paris.
Paris začala zveřejňovat videa na TikToku v pandemickém roce 2020 ze svého bytu v New Yorku poté, co přišla o místo ve fintech startupu. na síti se nejprve profilovala poměrně „klasicky“: sdílela své autentické myšlenkové pochody či fitness tipy a profil využívala k propagaci svého prodejního profilu na Depop (něco jako jako Vinted). Victoria Paris si začala rychle budovat značku autentické, trochu obhroublé, chaotické a přímé, ale odhodlané fashion influencerky, která jí rychle přinesla řadu spoluprací s módními, šperkařskými a athleisure značkami.
ačkoliv její profil na TikToku s popiskem the only living girl čítá už téměř 2 miliony followerů a jen přehrání jejích videí jí prostřednictvím tiktokového Creator Fundu vynáší 10 tisíc dolarů měsíčně, Paris ze své kombinace upřímnosti, surovosti a jisté nešikovnosti neslevila. právě proto její videa lidé milují.
"Most of my shit's bad," she laughs, "I'm not trying to act like I'm some savant, like this is some fucking Picasso shit." She points to her friend, prolific YouTuber and filmmaker Casey Neistat. "He's like 'I won't put anything out there they don't think is amazing and I don't give a fuck how people receive it.' And I was like, 'I don't give a fuck if it's amazing."
což ale neznamená, že Victoria Paris není workholik, který na e-maily odpovídá i ve sprše, jak přiznává pro Mashable.
podstatný objem followerů nabrala letos v létě, kdy strávila několik měsíců poflakováním s kamarády po Evropě. pod poflakováním si ale nepředstavujte batůžkářský trip s jízdenkou Interrail, ale přeletávání mezi Paříží, Lisabonem, Antverpami, Itálií, řeckým Parosem, opět Paříží, Kodaní, zase tou Paříží… – to vše doplněné letenkami v první třídě, kufry značky Rimowa naditými úžasnými outfity a šperky, které Paris dostává od módních značek darem, a také uvolněnými večeřeemi se spoustou vína a cigaret. její komentované záběry z cest, do kterých si mezi vyjmenováváním přehlídek, které stihla na kodaňském fashion weeku, Paris klidně krkne (a zvuk v komentáři samozřejmě nechá), jsou návykové. celý tříměsíční výlet se do slovníčku současného internetu zapsal pod pojmem Victoria Paris' euro summer.
sledovat její videa poprvé je trochu šok. Paris si v klidu pořizuje novou letenku za 1000 dolarů, protože si tu původní koupila na špatný termín. pokaždé, když přijede do hotelu nebo domů, čekají ji desítky PR balíčků, které ležérně (ne neuctivě, ale přece jen rutinérsky) otevírá a komentuje jejich obsah. čistý materialismus, ovšem bez dalšího instagramového přikrášlení a řečí kolem.
Enable 3rd party cookies or use another browser
Victoria Paris vydělává a také utrácí velmi vysoké částky. přesto si její digitální persona uchovává svou hlavní influencerskou přednost – zní to neuvěřitelně, ale její život se ze sítí zdá relatable. pořád se k ní může vztáhnout téměř každá zástupkyně genZ, i mladší mileniálka. sama Paris své výdělky i životní náklady veřejně sdílí a komentuje. v současné influencerské krajině totiž nečíhá větší nebezpečí než obvinění z gatekeepingu (dobře to popsal newsletterový souputník Matouš Hrdina v nedávném vydání Pod čarou).
takhle Paris pro Insider popsala, jak vidí rovnováhu mezi sdílení svých příjmů a zachováním sympatií publika:
"It's extremely unrelatable to be making an obscene amount of money," Paris said. "There's a fine line of being transparent and seeming unrelatable."
od nedosažitelnosti a dokonalosti se influencerská mince postupem k relatibility a upřímnosti. bude zajímavé sledovat, jestli se k podobně transparentnímu přístupu odhodlá nějaký z lokálních influencerů.
klopy a límce
ne že bych byla odborník na módu a na tu pánskou už vůbec, ale uznejte, že odezvy pod tímto statusem byly napůl vtip a napůl bída.
sama na to odpověď nemám, ale vybavil se mi twitterový (pardon, vlastně X, ble) účet Dereka Guye (@dieworkwear), který jsem poprvé zachytila letos v červenci, když ve vláknu vysvětloval správné proporce pánského obleku na stylu španělského krále Felipeho.
přibližně od té doby se mi tento odborník na pánskou módu na síti objevuje poměrně pravidelně, aniž bych do té doby o toto téma zavadila. při bližším ohledání mě překvapilo, jak málo se toho dá o Derekovi zjistit a že nejsem sama, komu tweety o kašmírových svetrech najednou okupují twitterový (x) feed. zajímavé je, že na rozdíl od hyperupřímné influencerky Victorie Paris toho Guy kromě jména o sobě moc veřejně nesdílí. jako avatara na síti používá ilustrovanou podobiznu právníka Elliota Richardsona – člena kabinetu amerického prezidenta Richarda Nixona, a novinářům prozradil, že žije v Kalifornii.
svou raketovou popularitu si neumí vysvětlit ani sám Derek Guy. redaktorce GQ se svěřil, že si na jeho všudypřítomnost na síti stěžují i jeho přátelé. možné vysvětlení vidí v tom, že se ho uživatelé zkrátka často na pánskou módu ptají a profil je tak stále viditelnější i pro ty, kteří Guye nesledují. jen připomeňme, že od letošního jara je do aplikace Twitteru (x) vpečená záložka For You, která ukazuje obsah algoritmicky, podobně jako to dělá TikTok.
“If someone asks me a question like, ‘Where can I get a suit?,’ I've been like, ‘Can I reply to this person without 10,000 people seeing it?’ I don't want to be every third thing on someone's timeline. That's got to be annoying. I hope if someone really doesn't have any interest in it, and if I really bother them, I wouldn't mind if you blocked or muted me.”
je vlastně celkem sympatické, že jedním z projevů Muskovy éry na Twitteru není jen nárůst hate speech a alt-right trollů, ale do té doby středně známý bloger specializující se na pánskou módu. proč ho ale twitterové algoritmy tak „tlačí“? vysvětlení jeho nenadálé popularity nakonec nemusí být konspirační, ale logické – muži se obecně oblékají mizerně a konečně našli někoho, kdo jim poradí a nejmenuje se Ladislav Špaček.
cherry on top 🍒
cestování letadlem není as it was, ale v červnu jsem letěla po delší době s aerolinkami, které vám po vzletu nabídnou něco k pití
zdarma.musela jsem se štípnout, když jsem sama sebe slyšela nahlas vyslovit „rajčatový džus, prosím“. cože? stávám se svou mámou? najednou jsem na něj měla prostě chuť. proběhlo již několik vědeckých bádání za účelem vypátrat, proč si rajčatový džus objednáváme právě/jen ve výšce 10 kilometrů nad mořem. podle výzkumu Robina Danda z Cornellovy univerzity z roku 2015 intenzivní zvuky – jako je ten motoru letadla – přehlušují sladkou chuť a zvýrazňují umami složky lykopenového nápoje. vysvětlení může být podle Guardianu ale také mnohem prostší: vybírání a popíjení nápoje na palubě letadla je poměrně vzácná situace, ze které se cestující snaží vytěžit co nejvíce. rajčatový džus je zdravá, extravagantní a lehce neobvyklá volba. navíc si jej v letadle objednává více lidí, takže se z něj stává tradice – něco jako popkorn v kině.dobrý produkt. že jsem DM drogerie aficionado se o mně dobře ví a jen málo činností mi dělá větší radost než objevování novinek v déemku. jestli můžu dát za něco ruku do ohně, tak to jsou mandlové bliss balls. je to kompromis mezi zdravou svačinou a prasárnou, taková ta monotónní datlovo-oříšková hmota, ale uvnitř naplněná mandlovým nugátem, která z celé dobrůtky dělá crack. nedávno jsem narazila i na lískooříškovou verzi, ale datle zatím vedou. není zač a čekám, že se mi můj lovebrand ozve, abychom konečně dotáhli tu #spoluprace, kterou budu samozřejmě transparentně vykazovat odběratelům pyré letteru.
na závěr ještě profesní oznámení: od podzimu jsem podcastová/newsletterová producentka a obsahový stratég na volné noze. pár míst pro klienty ještě mám, takže pokud vám Pyré může s něčím pomoci, neváhejte se ozvat na hana.neme@gmail.com nebo odepište na tento Substack.